Referendum lokalne – co sądzą Polacy? Raport z pierwszych badań Instytutu Demokracji Bezpośredniej.

Prezentujemy raport „Demokratyczne pragnienia, partyjne wątpliwości”, pierwszą publikację naszego Instytutu przygotowaną wraz z IBRiS.

Mamy zaszczyt przedstawić pierwszy raport z badań zrealizowanych przez LubBezpośrednio.pl – Instytutu Demokracji Bezpośredniej we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Dotyczy stosunku Polek i Polaków do referendów lokalnych.

Referenda lokalne to podstawowy, gwarantowany art. 170 Konstytucji RP, mechanizm demokracji bezpośredniej w Polsce. Jak od lat wskazują eksperci i analitycy praktyka realizacji konstytucyjnego prawa obywatelek i obywateli do podejmowania lokalnych i regionalnych decyzji pozostawia wiele do życzenia. Zdecydowana większość głosowań, jeżeli już uda się je przeprowadzić, zostaje uznana za nieważne ze względu na zaporowe progi frekwencji. Bielsko-Biała, Gietrzwałd, Bartoszyce, Piotrków Trybunalski – to przykłady miejscowości, w których tylko w ostatnich tygodniach obecne regulacje pokazały swój antyobywatelski wymiar.

[POBIERZ RAPORT]

Dlatego postanowiliśmy w pierwszym badaniu naszego projektu zapytać właśnie o wiedzę i stosunek do referendów lokalnych. Najważniejsze wyniki prezentujemy wraz z podziałem na elektoraty głównych ugrupowań politycznych, a także miejsce zamieszkania ankietowanych.

Wyniki w wielu punktach nas zaskoczyły. Porównując odpowiedzi na pytania stawiane w różnym kontekście widać wyraźnie, jak bardzo spór partyjno-plemienny determinuje odpowiedzi badanych. To dowód na siłę polaryzacji, której w naszym przekonaniu mechanizmy demokracji bezpośredniej w dłuższej perspektywie przeciwdziałają.

Przede wszystkim dowiedzieliśmy się jednak, że aż 80% Polaków nie wie, jaka frekwencja jest wymagana w referendach lokalnych dla ich ważności. Traktujemy ten wynik jako najlepszy dowód na potrzebę działań edukacyjnych i badawczych, dla których powołano LubBezpośrednio.pl – Instytut Demokracji Bezpośredniej.

Zachęcamy wszystkich – Obywatelki i Obywateli, dziennikarzy, polityków, naukowców i aktywistów – do zapoznania się z wynikami niniejszego badania i szerokie ich wykorzystywanie. Zapraszamy również, bez względu na światopoglądowe różnice i polityczne afiliacje, do współpracy w przyszłości. To pierwsze z cyklu badania, które planujemy w najbliższych miesiącach. Z przyjemnością uwzględnimy w nich również sugerowane przez Państwa pytania.

Zapraszam do lektury i kontaktu!

Nota o badaniu: Badanie dla LubBezpośrednio.PL – Instytutu Demokracji Bezpośredniej w dniach 5-6 maja 2023 roku wykonał Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI, n=1100, błąd oszacowania 3%, próg ufności 0,95). Raport z opracowaniem wyników oraz pełna tabela wyników dostępne są na stronie www.LubBezpośrednio.PL.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z działalnością Instytutu Demokracji Bezpośredniej? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.