MIESZKAŃCY zlikwidowali telewizję Majchrowskiego! Rozmowa z inicjatorem krakowskiej uchwały.

Gościem Agaty Kempy jest Mateusz Jaśko, mieszkaniec i twórca elektronicznej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców, za którą zagłosowała Rada Miasta.

Wiecie, że obywatele mogą nie tylko złożyć swój projekt uchwały pod obrady rady miasta, gminy czy województwa? W Krakowie podpisy pod takimi uchwałami można składać nawet elektronicznie. Jednym z pierwszych wniosków był wniosek o likwidację spółki Kraków 5020, która tworzy jedną z krakowskich telewizji samorządowych Play Kraków News. Pod koniec kwietnia radni przyjęli zgłoszoną przez mieszkańców uchwałę!

Jak w praktyce działa inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców? W jaki sposób i dlaczego mieszkańcy powinni patrzeć lokalnej władzy na ręce? Wreszcie – co jest nie tak z Krakowem? Na te pytania odpowiada Mateusz Jaśko, aktywista i mieszkaniec, twórca profili w mediach społecznościowych „co jest nie tak z Krakowem?” i inicjator uchwały ws. likwidacji spółki Kraków 5020. Pyta Agata Kempa.

Premiera rozmowy będzie miała miejsce w piątek 19 maja o godzinie 19.00 na kanale YouTube LubBezpośrednio.pl.

W ramach naszego projektu chcemy stworzyć swoiste kompendium wiedzy i doświadczeń z udziałem teoretyków i praktyków demokracji bezpośredniej i partycypacji obywatelskiej. Od maja ruszamy za kanałem na YouTube i platformach podcastowych, na których do końca roku chcemy zrealizować 150 rozmów z ekspertami, aktywistami i politykami wszystkich opcji ideowych o ich propozycjach, doświadczeniach i postulatach związanych z zaangażowaniem obywatelskim. Będzie o doświadczeniach polskich i z innych państw, o istniejących mechanizmach partycypacji i tych, które dopiero czekają na wprowadzenie w życie. Chciałbyś włączyć swój postulat do naszej agendy albo swoich sukcesach lub porażkach związanych z referendami, inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców albo działalnością obywatelską na poziomie ogólnopolskim lub lokalnym? Skontaktuj się z nami!

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z działalnością Instytutu Demokracji Bezpośredniej? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.