Wszystkie rządowe projekty ustaw przed wysłaniem do Sejmu publikowane są na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Rządowe projekty ustaw podlegają obowiązkowi konsultacji publicznych (§31 ust. 1 Regulamin Pracy Rady Ministrów).

W ramach konsultacji publicznych głos mogą zabrać zainteresowane organizacje społeczne, pracownicze, branżowe, ale także indywidualni obywatele.

Uwaga! Fakt, że Ty osobiście ani organizacja, której jestem członkiem, nie znalazł się w tzw. rodzielniku podmiotów, do których skierowano zaproszenie do udziału w konsultacjach, nie oznacza, że nie masz prawa brać w nich udziału! Twój głos powinien zostać potraktowany tak samo poważnie, jak zaproszonych podmiotów. 

Osoby fizyczne również mogą wziąć udział w konsultacjach publicznych za pośrednictwem strony Rządowego Centrum Legislacyjnego. Po zarejestrowaniu konta istnieje możliwość zapisania się na subskrypcję informującą o projektach zgodnie z zaznaczonymi przez nas kryteriami. Do projektów znajdujących się w wykazie prac za pomocą portalu można zgłaszać swoje uwagi, na które powinniśmy otrzymać odpowiedź.

To podstawowe informacje na temat konsultacji publicznych ustaw. Niebawem pojawi się tu więcej informacji i dobrych praktyk związanych z konsultacjami publicznymi! 

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.