1. Gmina
Grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Liczba podpisów potrzebna do złożenia skuteczniej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców wynosi:

w gminie do 5000 mieszkańców – co najmniej 100 osób,
w gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 200 osób,
w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 300 osób.

Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

2. Powiat
Grupa mieszkańców powiatu, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Liczba podpisów potrzebna do złożenia skuteczniej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców wynosi:
w powiecie do 100 000 mieszkańców – co najmniej 300 osób;
w powiecie powyżej 100 000 mieszkańców – co najmniej 500 osób.

Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady powiatu na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

3. Województwo
Grupa mieszkańców województwa, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Liczba podpisów potrzebna do złożenia skuteczniej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców wynosi co najmniej 1000 osób.

Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad sejmiku województwa na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

Niebawem opublikujemy tutaj wzory uchwał powstałych z inicjatywy mieszkańców oraz opowiemy wraz z praktykami o sukcesach i porażkach związanych z tą formą zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym!


 

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.