Rafał Wypior: Potrzebujemy aktywistów, którzy staną się politykami.

O demokracji lokalnej, reprezentowaniu mieszkańców, budżetach obywatelskich i drodze od samorządu szkolnego do miejskiego opowiada radny Rudy Śląskiej.

Zaczęło się w liceum w Młodzieżowej Radzie Miasta, później razem z innymi aktywistami i aktywistkami założył Stowarzyszenie Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska, które skupia się na lokalnym działaniu w dzielnicy – Kochłowice. W 2018 r. został Radnym. W Rudzie Śląskie, rodzinnym mieście, działa od dawna. Agata Kempa rozmawia z Rafałem Wypiorem, aktywistą z ze Śląska.

Rafał Wypior jest społecznikiem działającym już od kilkunastu lat w rodzinnej Rudzie Śląskiej. Działalność zaczynał od Młodzieżowej Rady Miasta i Stowarzyszenia Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska. W 2018 r. uzyskał mandat Radnego Miasta Ruda Śląska, osiągając jeden z najlepszych wyników w powiecie. Dzięki jego zaangażowaniu powstała Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego, w której pełnił funkcję Przewodniczącego. Jego praca przyczynia się do tworzenia lepszego otoczenia dla mieszkańców, czym inspiruje innych do troski o małą ojczyznę.

Premiera rozmowy miała miejsce w piątek 2 czerwca o godzinie 19.00 na kanale YouTube LubBezpośrednio.pl.

W ramach naszego projektu chcemy stworzyć swoiste kompendium wiedzy i doświadczeń z udziałem teoretyków i praktyków demokracji bezpośredniej i partycypacji obywatelskiej. Od maja ruszamy za kanałem na YouTube i platformach podcastowych, na których do końca roku chcemy zrealizować 150 rozmów z ekspertami, aktywistami i politykami wszystkich opcji ideowych o ich propozycjach, doświadczeniach i postulatach związanych z zaangażowaniem obywatelskim. Będzie o doświadczeniach polskich i z innych państw, o istniejących mechanizmach partycypacji i tych, które dopiero czekają na wprowadzenie w życie. Chciałbyś włączyć swój postulat do naszej agendy albo swoich sukcesach lub porażkach związanych z referendami, inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców albo działalnością obywatelską na poziomie ogólnopolskim lub lokalnym? Skontaktuj się z nami!

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.