Wyjaśnienie ws. łączenia wyborów z referendum ogólnokrajowym.

Ustawa o referendum ogólnokrajowym pozwala na przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego wraz z wyborami do Sejmu i Senatu lub wyborami Prezydenta RP.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Instytutu Demokracji Bezpośredniej w dniach 2-3 czerwca 2023 roku błędnie zasugerowaliśmy, że w dzisiejszym stanie prawnym nie jest możliwe przeprowadzenie referendum wraz z wyborami. Tymczasem niezgodność przepisów ma miejsce wyłącznie w przypadku łączenia referendów lokalnych z wyborami ogólnopolskimi oraz referendów ogólnokrajowych – z wyborami samorządowymi.

Przy konstruowaniu pytania braliśmy pod uwagę kontrowersje związane z łączeniem referendum lokalnego w Krakowie z wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku oraz wątpliwości, jakie Państwowa Komisja Wyborcza sygnalizowała w związku z łączeniem referendum ogólnokrajowego z wyborami samorządowymi w 2018 roku.

W rzeczywistości art. 90 ust. 1 Ustawy o referendum ogólnokrajowym pozwala na przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego wraz z wyborami do Sejmu i Senatu lub wyborami Prezydenta RP, z kolei art. 90 ust. 1a – z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Za wprowadzenie w błąd – przepraszamy.

Piotr Trudnowski
koordynator LubBezpośrednio.pl
Instytut Demokracji Bezpośredniej

Ilustracja: Marco Verch, Creative Commons 2.0

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.