Warsztaty i debata w Piotrkowie Trybunalskim!
04.11.2023, 15:00
Piotrków Trybunalski

Kolejny pakiet wydarzeń Instytutu Demokracji Bezpośredniej przed nami! W sobotę 4 listopada zapraszamy na trzy warsztaty o oddolnej demokracji, a następnie debatę o doświadczeniach piotrkowskiego referendum.

W skrócie:
📆 sobota, 4 listopada
🕒 godz. 15.00-18.45 – dzień warsztatowy –3x szkolenia:
1⃣ demokracja w organizacji
2⃣ demokracja w samorządzie
3⃣ demokratyczny budżet
🕖 godz. 19.00-20.30 – debata „Referendum w Piotrkowie Trybunalskim. Wnioski systemowe”
🎯 Hotel B&B Piotrków Trybunalski, ul. Grota Roweckiego 5
✅ Wstęp wolny!
Dołącz na FB i zaproś znajomych!

🤝 Już w sobotę 4 listopada zapraszamy na dzień z demokracją bezpośrednią w Piotrkowie Trybunalskim. Gospodarzem spotkania jest Instytut Demokracji Bezpośredniej, a partnerami: @Referendum Piotrków Trybunalski 2023, Łódzka Federacja Kupiecka, Krajowa Izba Targowa i Ogólnopolska Federacja MŚP.
Wydarzenia są otwarte i zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych, grup lokalnych, stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich z województwa łódzkiego.

🇵🇱W pierwszej części spotkania, od godziny 15.00, zapraszamy na trzy bezpłatne szkolenia prowadzone przez doświadczonych szkoleniowców reprezentujących Instytut Demokracji Bezpośredniej. Następnie od godziny 19.00 w otwartej debacie porozmawiamy o doświadczeniach systemowych wynikających z próby przeprowadzenia w 2023 roku referendum lokalnego w Piotrkowie Trybunalskim. Udział w dyskusji wezmą organizatorzy referendum Agnieszka Chojnacka i Mariusz Maciołek oraz ekspert Instytutu Demokracji Bezpośredniej Tomasz Synowiec.

Tematyka szkoleń:

✅Jak podejmować decyzje w Waszej organizacji? O demokracji wewnątrz organizacji – W działalności stowarzyszeń, lokalnych grup aktywistów czy kołach gospodyń wiejskich ważne jest, by sposób podejmowania decyzji i rozstrzygania konfliktów zachęcał wszystkich członków i sympatyków do zaangażowania i najlepiej realizował społeczne potrzeby. Dlaczego warto robić to w sposób demokratyczny? Jak wykorzystać do tego nowoczesne technologie? To temat pierwszego z naszych spotkań.

✅Jak zdobyć środki na Wasze działania? O demokratycznym budżecie na działania społeczne – Finansowanie organizacji pozarządowych i lokalnych inicjatyw to nie tylko wsparcie państwowe i samorządowe, ale również pozyskiwanie drobnych wpłat od mieszkańców. Jak zorganizować zrzutkę w internecie, zbiórkę publiczną lub loterię? W jakich miejscach szukać informacji na temat dofinansowań dostępnych dla organizacji takich jak Wasza? Dlaczego warto stawiać na najbardziej demokratyczne, a więc zróżnicowane źródła finansowania? Tym zajmiemy się na drugim z warsztatów.

✅Jak przeprowadzić konkretną zmianę w Waszym samorządzie? O demokracji bezpośredniej lokalnie – Jako aktywni obywatele macie możliwość skutecznie wpływać na decyzje wójta, burmistrza, rady gminy lub powiatu. W wielu przypadkach do załatwienia sprawy wystarczy zebranie choćby 100 podpisów! W jakich sprawach możecie skutecznie wpływać na lokalne władze? Czym jest inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców? To temat trzeciego ze szkoleń.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.