Warsztat o demokracji bezpośredniej na Campus Polska Przyszłości!
27.08.2023, 13:00
Olsztyn

W niedzielę 27 sierpnia poprowadziliśmy warsztat w ramach Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Zobacz zdjęcia i przeczytaj relację ze spotkania!

27 sierpnia przeprowadziliśmy warsztat Instytutu Demokracji Bezpośredniej w ramach Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Spotkanie pt. Demokracja bezpośrednia lokalnie. Jak stworzyć obywatelską uchwałę albo zorganizować referendum w swoim mieście? poprowadzili Piotr Trudnowski, koordynator LubBezpośrednio.pl, oraz Arkadiusz Regiec, ekspert ds. crowdfundingu.

Demokracja zaczyna się od Twojej ulicy, osiedla, wsi albo miasta. Wiesz, że w wielu gminach wystarczy zebrać zaledwie 100 podpisów, żeby lokalni radni musieli zagłosować nad Twoim pomysłem? W ramach warsztatu LubBezpośrednio.pl – Instytutu Demokracji Bezpośredniej przedstawiliśmy ramy prawne i porady związane z wprowadzaniem oddolnej zmiany w samorządach: gminie, mieście, powiecie albo województwie. W części interaktywnej w grupach poprosiliśmy uczestników o przygotowanie własnych pomysłów na lokalne referendum albo projekt realizowany za pomocą inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców.

Jakie pomysły przedstawili uczestnicy warsztatów?

✅ Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców ws. likwidacji nielegalnych składowisk śmieci
✅ Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców ws. stworzenia strefy integracji młodych z prawem do picia „piwa po chmurką”
✅ zmiana prawa, która zobowiąże samorządy do przeprowadzenia referendów i konsultacji społecznych z prawdziwego zdarzenia, gdy zapadają ważne decyzje ws. zagospodarowania przestrzennego!

Zapytaliśmy też uczestników co ich wkurza polityce i co chcieliby zmienić demokratycznym narzędziami.

W polityce lokalnej to m.in.
❌ niedofinansowanie komunikacji miejskiej, likwidacja linii nocnych
❌ ignorowanie inicjatyw młodych ludzi
❌ brak współpracy z NGO
❌ uchwały anty-LGBT
❌ lokalne układy w samorządzie

W polityce ogólnopolskiej uczestnicy wskazali m.in. na:

⛔ podział Polski na pół, nienawiść między wyborcami obu partii
⛔ rodziny polityków w instytucjach państwowych i firmach
⛔ „reforma” mediów publicznych
⛔ wprowadzenie niedzieli niehandlowych
⛔ brak dnia referendalnego

Ogromnie dziękujemy za ciepłe przyjęcie, ciekawe rozmowy i kreatywne pomysły! Warsztaty poprowadzili Piotr Trudnowski i Arkadiusz Regiec.

Koordynator Instytutu Demokracji Bezpośredniej wziął też udział w debacie pt. „Czy małe miasta mają przyszłość?”, gdzie przekonywał, że droga do odzyskania żywotności w miastach mniejszych niż największe wiedzie przez rozszczelnienie lokalnych układów, upodmiotowienie alternatywnych elit, wzmocnienie mediów lokalnych i wykorzystanie narzędzie takich jak referendum i inicjatywa uchwałodawcza. O problemach lokalnej demokracji mówił m.in. na przykładzie inicjatywy referendalnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!


 

 

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.