W Niemczech referenda pokazują politykom, że jest przyzwolenie na odważniejsze ruchy.

O znaczeniu demokracji bezpośredniej i głosowań na szczeblu regionalnym i lokalnym opowiada Adam Traczyk z More in Common Polska. Pyta Agata Kempa.

W marcu w Berlinie odbyło się referendum ws. przyspieszenia neutralności klimatycznej miasta do 2030. Ponad 2,4 miliona berlińczyków mogło zdecydować o przyśpieszeniu neutralności swojego miasta do 2030. Granica „neutralności klimatycznej” Berlina pozostaje przy roku 2045, ale urzędująca burmistrz z SPD Franziska Giffey powiedziała, że „chce pracować nad tym, aby Berlin stał się miastem neutralnym klimatycznie tak szybko, jak to możliwe przed 2045 rokiem”.

Jakie znaczenie miało to referendum? Jak wygląda demokracja bezpośrednia w Niemczech? Na jakich zasadach odbywają się głosowania w landach, miastach i całej republice federalnej? Jakich elementów kultury politycznej moglibyśmy się uczyć od sąsiadów zza zachodniej granicy? Na te pytania odpowiada Adam Traczyk, dyrektor polskiego biura międzynarodowej organizacji More in Common i ekspert ds. polityki niemieckiej. Pyta Agata Kempa.

Premiera rozmowy będzie miała miejsce w piątek 12 maja o godzinie 19.00 na kanale YouTube LubBezpośrednio.pl.

W ramach naszego projektu chcemy stworzyć swoiste kompendium wiedzy i doświadczeń z udziałem teoretyków i praktyków demokracji bezpośredniej i partycypacji obywatelskiej. Od maja ruszamy za kanałem na YouTube i platformach podcastowych, na których do końca roku chcemy zrealizować 150 rozmów z ekspertami, aktywistami i politykami wszystkich opcji ideowych o ich propozycjach, doświadczeniach i postulatach związanych z zaangażowaniem obywatelskim. Będzie o doświadczeniach polskich i z innych państw, o istniejących mechanizmach partycypacji i tych, które dopiero czekają na wprowadzenie w życie. Chciałbyś włączyć swój postulat do naszej agendy albo swoich sukcesach lub porażkach związanych z referendami, inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców albo działalnością obywatelską na poziomie ogólnopolskim lub lokalnym? Skontaktuj się z nami!

 

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z działalnością Instytutu Demokracji Bezpośredniej? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.