5 października, 2023
O historii i przebiegu niedzielnego referendum w Podkowie Leśnej pisze Tomasz Synowiec.
1 października w Podkowie Leśnej w województwie mazowieckim odbyło się ważne referendum lokalne. Pytanie na jakie odpowiadali mieszkańcy brzmiało
„Czy jest Pan/Pani za dokończeniem rewitalizacji stawu w Parku Miejskim w Podkowie Leśnej według propozycji Miasta opracowanej na podstawie wytycznych konserwatorskich z 2021 r., zakładającej stałe lustro czystej wody przez cały rok i opartej na historycznym założeniu parkowym autorstwa Leona Danielewicza?”
W głosowaniu wzięło udział 1293 mieszkańców gminy. Na “Tak”, czyli za propozycją zagłosowało 1215 osób, a 61 było przeciwko. Oznacza to, że propozycję poparło ponad 95% głosujących. Frekwencja wyniosła 41% co oznacza, że referendum jest ważne.
Referendum w Podkowie Leśnej zostało zorganizowane z inicjatywy władz miasta. Radni podjęli decyzję o zorganizowaniu referendum licząc, że zakończy w ten sposób spór pomiędzy władzami miasta oraz stowarzyszenia „Dendropolis”, które podejmowało liczne kroki, w tym działania prawne w postaci skarg do innych urzędów w celu zablokowania decyzji. Zdaniem stowarzyszenia kontynuowanie rewitalizacji zgodnie z obecnymi planami to samowolka budowlana oraz zagrożenie dla zabytkowego charakteru stawu i jego historycznego charakteru.
Wcześniej władze miasta proponowały stowarzyszeniu ugodę, która została odrzucona. Władze “Dendropolis” powoływały się przy tym działaniem na rzecz interesu mieszkańców. Burmistrz Podkowy Leśnej uznał, że w takiej sytuacji należy odwołać się do głosu mieszkańców. Stwierdził, że nie ma lepszego narzędzia demokracji bezpośredniej i sposobu określenia interesu obywateli niż referendum.
Burmistrz już przed referendum zapowiedział, że uszanuje każdą wolę mieszkańców. Po wygranym referendum na swoich mediach społecznościowych napisał “Oczekujemy od Dendropolis uszanowania woli mieszkańców i zaprzestania destrukcyjnych działań wymierzonych w naszą społeczność.”. Zwrócił uwagę również, że to kolejne referendum lokalne z podobną frekwencję, gdyż w 2017 roku Podkowa Leśna zorganizowała referendum w sprawie lex Sasin, czyli projektu przewidującego dołączenie Podkowy Leśnej do miasta stołecznego Warszawa.
Tomasz Synowiec, Instytut Demokracji Bezpośredniej
Źródło obrazu: Freepik