16 maja, 2023
Do urn w referendum w sprawie spalarni śmieci już 21 maja pójdą mieszkańcy Kraśnika w województwie lubelskim. To kolejne głosowanie w sprawie budzących kontrowersje lokalnych inwestycji.
21 maja w Kraśniku w województwie lubelskim odbędzie się referendum w sprawie spalarni śmieci. Będzie to drugie referendum lokalne w historii Kraśnika. Poprzednie dotyczyło sprzedaży Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i odbyło się w 2007 roku. Frekwencja wyniosła wówczas 22%.
Pytanie referendalne brzmi: „Czy chce pan/pani, żeby w Kraśniku został wybudowany zakład odzysku energii z procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych, tzw. spalarnia odpadów?”
Referendum będzie ważne jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, czyli 7944 osoby. Nawet gdyby frekwencja przekroczyła 30% i większość wypowiedziała się przeciwko budowie spalarni, to z przyczyn prawnych będzie to jedynie opinia obywateli.
„Sam wynik referendum należy traktować, jako opinię mieszkańców. Jest ważna sama w sobie, bo pokazuje stosunek mieszkańców do ZOE [Zakład Odsysku Energii – przyp. IDB]. Jednakże zgodnie z przepisami ustawowymi nie decyduje o dalszych losach tej inwestycji, którą chce realizować podmiot prywatny, a nie samorząd” – powiedział Maciej Suszek z biura burmistrza Kraśnika.
„Ta instalacja rocznie ma spalać 24 tysiące ton odpadów rocznie. Z naszego wysypiska możemy spalić około 3 tysięcy ton odpadów. Instalacja zostawi około 7 tys. ton pyłów, żużli i popiołów rocznie, powiększając stan odpadów niebezpiecznych na terenie naszego miasta” – mówił na konferencji prasowej inaugurującej kampanię referendalną Andrzej Maj, jeden z inicjatorów i były starosta kraśnicki.
Przeciwnicy budowy spalarni prowadzą kampanię pod hasłem „Twój głos nie będzie spalony”.
„Referendum jest jedną z form demokracji bezpośredniej, a ta jest najwyższą formą rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Bo to my mieszkańcy miasta Kraśnik powinniśmy mieć możliwość decydowania o najważniejszych dla nas sprawach” – pisali na swoim fanpageu autorzy inicjatywy
Inicjatywę referendum wsparł europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman. Zaapelował on do mieszkańców Kraśnika, aby niezależnie od poglądu w temacie wzięli udział w referendum. Jak stwierdził „referendum jest narzędziem najbliższym obywatela, w którym to państwo możecie się wypowiedzieć, o tym co dla was jest ważne i nie wyobrażam sobie sytuacji, w której wynik tego referendum nie byłby wzięty pod uwagę przez tych, którzy formalnie podejmują decyzję o tym czy ta inwestycja miałaby się tutaj pojawić”.
Referenda w sprawie budowy spalarni śmierci odbyły się już w Starachowicach, Nowym Sączu i Bielsku-Białej.
Organizacji referendum w sprawie budowy spalarni śmieci w Lublinie chciałby senator Polski 2050 Jacek Bury. Senator twierdzi, że Lubelszczyznę będą trafiać śmieci z innych regionów Polski, a może nawet innych państw. Apeluje przy tym o zorganizowanie rzetelnej debaty na temat inwestycji, np. w formie panelu obywatelskiego.
Opracował: Tomasz Synowiec