Trudnowski w Radio Wnet: Chcemy wyegzekwować zasady Konstytucji RP.

„Demokracja bezpośrednia to nie agenda jednej partii, ale konkretne zapisy polskiej Konstytucji” – przekonuje koordynator projektu.

Podczas audycji w Radiu Wnet 26 kwietnia koordynator Instytutu Demokracji Bezpośredniej Piotr Trudnowski wskazał, że przez najbliższe miesiące Instytut będzie prowadził intensywną kampanię na rzecz edukacji obywatelskiej w zakresie aktywności obywatelskiej, podmiotowości obywatelskiej narzędzi demokracji bezpośredniej, sposobów kontroli przez społeczeństwo władzy lokalnej i centralnej.

„Tak naprawdę to, co będziemy robili w tym projekcie, to można powiedzieć, próba wyegzekwowania podstawowych zadań polskiej konstytucji w tym zakresie, w którym mówią one, w jaki sposób obywatele w sposób bezpośredni mogą sprawować władzę. Art. 4 Konstytucji mówi nam o tym, że możemy sprawować władzę bezpośrednio, nie tylko przez przedstawicieli” – mówił Piotr Trudnowski.

Trudnowski wyraża przekonanie, że z celami projektu, wizją podmiotowego społeczeństwa zgadza się wiele osób z różnych stron polskiej sceny politycznej, dlatego projekt będzie prowadzony w otwarciu na ekspertów, komentatorów oraz polityków wszystkich opcji politycznych jeżeli ktoś chce promować podmiotowość obywatelską.

Trudnowski podkreślił również, że warunkiem jego zaangażowania w projekt była gwarancja, że środki nie będą wydawane na kampanię wyborczą, na wspieranie konkretnej listy lub kandydatów, oraz że jeśli będą zapraszani politycy, jeśli powstanie wywiad z Pawłem Kukizem, to tylko jeśli przedstawiciele innych partii zgodzą się na analogiczne wywiady. Rejestr wszystkich umów zawieranych przez Instytut będzie dostępny publicznie.

Zdaniem koordynatora projektu zarzut o zbieżność celów Instytutu i Kukiz’15 są nietrafione, gdyż wszystkie promowane w projekcie rozwiązania wynikają wprost z Konstytucji, do której przestrzegania zobowiązane są wszystkie partie.

W dalszej części wywiadu wskazuje również, że wszystkie stworzone przez Instytut treści i materiały będą publicznie i nieodpłatnie dostępne. W tym m.in. platforma oparta o technologię blockchain, którą każda instytucja będzie mogła skopiować i następnie wykorzystać do przeprowadzenia głosowań lub konsultacji.

Zachęcamy do zapoznania się z całym wywiadem.

Opracował: Tomasz Synowiec

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z działalnością Instytutu Demokracji Bezpośredniej? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.