Synowiec: Ranczo oszukało Polaków. Jak odwołać wójta?

Zastanawialiśmy się, gdzie w polskiej popkulturze można zobaczyć demokrację bezpośrednią… I mamy to! Zapraszamy do rozmowy Agaty Kempy i Tomasza Synowca o referendach odwoławczych z serialem „Ranczo” w tle.

Serial Ranczo to polski fenomen popkulturowy, który przyciągał przed telewizory miliony odbiorców. Serial często w mniej lub bardziej komediowy sposób poruszał kwestie polityczne. W jednym z odcinków dochodzi do referendum w sprawie odwołania wójt gminy Wilkowyje. Przyjrzeliśmy się temu referendum zastanawiając się jak ma się to do rzeczywistości.

Nie jest to pierwszy materiał poświęcony referendom odwoławczym na naszym kanale. W obecnej kadencji samorządowej odbyło się już kilkadziesiąt referendum odwoławczych wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wakacje 2023 to ostatni gwizdek, by odwołać organy samorządu przed kolejnymi wyborami. Jakie są regulacje prawne? Jak odwołać wójta albo radę gminy? Czy frekwencja musi wynieść 50%? O tym rozmawiali Agata Kempa i Tomasz Synowiec.

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.