Synowiec: Obserwujemy nasilający się trend, że z inicjatywy obywatelskiej zaczęły korzystać partie.

15 osób, 1000 podpisów i do Marszałka Sejmu. Potem 3 miesiące i 100 tysięcy podpisów. Tak zaczyna się obywatelska inicjatywa ustawodawcza.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza to gwarantowane przez Konstytucję RP do zgłaszania projektów ustaw przez grupę 100 tysięcy obywateli. W najnowszej rozmowie Tomasz Synowiec prezentuje, jak wygląda taka inicjatywa w teorii oraz w praktyce. Wskazuje, że obywatelska inicjatywa to nie tylko najbardziej medialne projekty światopoglądowe i choć w większości projekty te są odrzucone, to przysługują im pewne przywileje, których nie mają zwykłe ustawy. Wskazuje również na nasilający się trend wykorzystywanie tego mechanizmu przez partie polityczne.

 

LubBezpośrednio.pl to obywatelska kampania edukacji społecznej Instytutu Demokracji Bezpośredniej. Działamy na rzecz wyegzekwowania art. 4 Konstytucji RP. Chcemy wzmocnić zwierzchnią władzę Narodu i popularyzować bezpośrednie formy jej sprawowania. Promujemy referenda i istniejące w polskim prawie instrumenty zaangażowania obywateli. Propagujemy jawność i rozliczalność władzy na każdym szczeblu.

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.