Wyniki wyszukiwania:

3 kwietnia, 2023

Senat przeciw uproszczeniu referendów lokalnych.

30 marca opozycyjna większość w Senacie zdecydowała o odrzuceniu projektu zmian w ustawie o referendach lokalnych. Sejm zajmie się ustawą prawdopodobnie w maju.

Senat podjął uchwałę o odrzuceniu nowelizacji ustawy o referendum lokalnym, zakładającej m.in. obniżenie progu frekwencyjnego w takim referendum z 30 do 15 proc. Odrzucenie ustawy poparło 50 senatorów, 45 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Najprawdopodobniej będzie rozpatrywana na posiedzeniu Sejmu w maju 2023 r.

Projekt nowelizacji ustawy o referendum lokalnym autorstwa posłów Kukiz’15 został złożony w Sejmie 29 października 2021 r. Sejm przyjął go 9 marca 2023 r. Ustawa zakłada m.in. obniżenie progu ważności referendum z 30 na 15 proc. uprawnionych do głosowania. W przypadku referendum o odwołanie władz pochodzących z wyborów bezpośrednich np. prezydenta miasta lub burmistrza, będzie ono ważne, gdy liczba obywateli, którzy wezmą w nim udział, wyniesie przynajmniej 3/5 liczby głosów oddanych w wyborach na odwoływany organ.

Projekt zmniejsza o połowę liczbę obywateli niezbędnych do zainicjowania referendum. W przypadku gmin i powiatów będzie to 5 proc., a nie 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców; w przypadku województw – 2,5 proc. a nie 5 proc.

Nowe przepisy gwarantują inicjatorom referendum 6 miesięcznego terminu – a nie jak dotychczas 60 dni – na zebranie podpisów mieszkańców popierających referendum.

Opracował: PTr

O autorze

Tomasz Synowiec

Politolog, doktorant w SDNS UJ. Współautor książki „Demokracja bezpośrednia. Wizja – postulaty – doświadczenia – badania”. Ekspert  Instytutu Demokracji Bezpośredniej. Członek Klubu Jagiellońskiego. Współpracownik czasopisma Wspólna Perspektywa. specjalista w zakresie systemów wyborczych na świecie. Autor strony
Wybory na Świecie opisującej odbywające się w danych czasie wybory w państwach całego świata.