Referendum ws. spalarni śmieci w Kraśniku z perspektywy mieszkańca. Nowa rozmowa!

O referendum w Kraśniku i wynikających z tego doświadczenia wnioskach opowiada Krzysztof Siedlarz, mieszkaniec Kraśnika.

W niedzielę 21 maja 2023 mieszkańcy Kraśnika mogli zadecydować w referendum czy na terenie ich gminy powstanie Zakład Odzysku Energii, zwany powszechnie spalarnią odpadów. Wzięło w nim udział 5616 osób, ale uprawnionych do głosowania było 26 400 osób. Frekwencja wyniosła więc 21,27%, a więc poniżej wymaganego progu ważności referendum. W 91% głosujących powiedzieli „nie” planom budowy spalarni. To znaczy, że mimo niemal jednomyślności mieszkańców biorących udział w referendum rządzący mogą zignorować ich głos.

O referendum w Kraśniku i wynikających z tego doświadczenia wnioskach opowiada Krzysztof Siedlarz – mieszkaniec Kraśnika, zawodowy kierowca, który na co dzień wozi kraśniczan MPK Kraśnik. Sędzia piłki ręcznej od lat związany z lokalnymi szczypiornistami. Kochający mąż i ojciec. Pyta Agata Kempa.

Premiera rozmowy miała miejsce w piątek 26 maja o godzinie 19.00 na kanale YouTube LubBezpośrednio.pl.

W ramach naszego projektu chcemy stworzyć swoiste kompendium wiedzy i doświadczeń z udziałem teoretyków i praktyków demokracji bezpośredniej i partycypacji obywatelskiej. Od maja ruszamy za kanałem na YouTube i platformach podcastowych, na których do końca roku chcemy zrealizować 150 rozmów z ekspertami, aktywistami i politykami wszystkich opcji ideowych o ich propozycjach, doświadczeniach i postulatach związanych z zaangażowaniem obywatelskim. Będzie o doświadczeniach polskich i z innych państw, o istniejących mechanizmach partycypacji i tych, które dopiero czekają na wprowadzenie w życie. Chciałbyś włączyć swój postulat do naszej agendy albo swoich sukcesach lub porażkach związanych z referendami, inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców albo działalnością obywatelską na poziomie ogólnopolskim lub lokalnym? Skontaktuj się z nami!

NEWSLETTER

Chcesz razem z nami odzyskiwać władzę? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter i zostaw nam informację, gdzie mieszkasz. Śledź nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.