Platforma do głosowań lubbezposrednio.pl jest już powszechnie dostępna!

Od 30 grudnia platforma decyduj.lubbezposrednio.pl jest powszechnie dostępna dla wszystkich zainteresowanych użytkowników!

Zachęcamy do jej testowania! W razie pytań, wątpliwości i uwag prosimy o kontakt pod adresem kontakt@lubbezposrednio.pl.

Platforma to darmowe i bezpieczne narzędzie do przeprowadzania wiarygodnych głosowań na najniższym szczeblu. Wykorzystaj jej możliwości w swojej organizacji lub otoczeniu, by demokratycznie podjąć decyzję np. w stowarzyszeniu, spółdzielni mieszkaniowej, samorządzie uczniowskim, związku zawodowym albo lokalnej wspólnocie. Korzystamy z kryptografii i technologii blockchain, by budować pełne zaufanie do demokracji możliwie najbliżej Obywatela.

Platforma w wersji realizującej założenia zadania publicznego Instytut Demokracji Bezpośredniej dostępna jest pod adresem decyduj.lubbezposrednio.pl od połowy sierpnia 2023 roku. Dostęp do niej był jednak z uwagi na dalsze prace, testy i planowany audyt limitowany hasłem. W sierpniu i wrześniu trwały prace nad udoskonaleniem platformy – stworzeniem dodatkowych funkcjonalności zwiększających jej atrakcyjność dla użytkowników i organizatorów głosowań (m.in. możliwość tworzenia list potencjalnych głosujących; możliwość tworzenia wersji roboczych list i głosowań oraz ich edycji etc.) oraz podnoszących poziom transparentności głosowań (m.in. eksplorator blockchain). Zakończone zostały ok. połowy września.

Od połowy września trwały dalsze testy platformy oraz przygotowanie do realizacji audytu prowadzonego przez profesjonalną, zewnętrzną firmę. Ostatecznie umowę na przeprowadzenie audytu zawarto w połowie listopada. Przeprowadzono audyt pięciu obszarów: testy bezpieczeństwa aplikacji webowej, audyt kodu źródłowego, audyt infrastruktury w chmurze, testy infrastruktury zewnętrznej oraz analizę konfiguracji. Ostatni raport z audytu zgodnie z umową przekazany został 27 grudnia.

Wraz ze spływaniem kolejnych tur wyników audytu wdrażano poprawki mające na celu wyeliminowanie wskazanych problemów i podatności. W najbliższym czasie zostanie dokonana ponowna analiza podatności, która potwierdzi prawidłowość przeprowadzonych wdrożeń.

UWAGA! W razie zidentyfikowania przez Użytkowników platformy problemów uprzejmie prosimy o ich niezwłoczne raportowanie na adres kontakt@lubbezposrednio.pl. Dołożymy wszelkich starań na rzecz ich bieżącego, bezzwłocznego rozwiązywania.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z działalnością Instytutu Demokracji Bezpośredniej? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.