27 kwietnia, 2023
W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku w Paryżu odbyło się referendum w sprawie zakazu wypożyczania elektronicznych hulajnóg.
Przeciwko wypożyczaniu samoobsługowych hulajnóg elektronicznych zagłosowało 91385 mieszkańców Paryża, co stanowiło 89,03% głosujących. Za hulajnogami elektronicznymi głosowało 11256 osób, co stanowiło 10,97%. Pozostałe 443 był głosami pustymi i nieważnymi.
W głosowaniu wzięło udział 103084 z 1382322 uprawnionych do głosowania, co oznacza, że frekwencja wyniosła 7,46%.
Referendum lokalne we Francji od nowelizacji konstytucji w 2003 roku można przeprowadzić na każdym szczeblu samorządowym. Zasady przeprowadzenia tych referendów regulują ustawy organiczne (są to ustawy uchwalane kwalifikowaną większością głosów stojące w hierarchii źródeł prawa ponad zwykłymi ustawami).
Referendum jest wiążące jeżeli zagłosuje w nim co najmniej 50% uprawnionych do głosowania oraz większość zagłosuje za danym rozwiązaniem. Jeśli te warunki nie są spełnione referendum ma jedynie charakter doradczy.
Mer Paryża Anna Hidalgo zapowiedziała od razu po ogłoszeniu wyników referendum, że zastosuje się do woli głosujących i zakaże wypożyczania samoobsługowych hulajnóg elektrycznych.
System głosowania we Francji (zarówno w wyborach jak i referendach) polega na wrzuceniu kartki z odpowiednią opcją lub kandydatem do koperty, a następnie koperty do urny. Głosy puste to takie, w których koperta była pusta lub czysta karta do głosowania). Głosy nieważne to takie, w których jest więcej niż jedna kartka (chyba że wszystkie kartki są z tą samą opcją, wówczas głos jest ważny) oraz takie, które nie mogą być uznane z różnych powodów za ważne np. przedarta karta do głosowania lub niedozwolone adnotacje na karcie.
Opracował: Tomasz Synowiec