Wyniki wyszukiwania:

26 września, 2023

Partie o referendum w Latarniku Wyborczym

Prezentujemy jakie stanowisko zajęły partie polityczne w stosunku do propozycji referendów bezprogowych w tegorocznym Latarniku Wyborczym.

W tegorocznej edycji Latarnika Wyborczego jedna z tez brzmiała “Wynik każdego referendum ogólnokrajowego powinien być wiążący niezależnie od frekwencji”. O odpowiedź na to, jaki jest stosunek do tego postulatu, poproszono wszystkie komitety wyborcze.

Bezpartyjni Samorządowcy byli jedyną partią, która poparła ten postulat. Pozostałe ogólnopolskie komitety odpowiedziały negatywnie. Prawo i Sprawiedliwość nie odpowiedziało na pytania, odpowiedzi zostały przydzielone na podstawie programu wyborczego. W przypadku referendum było to “nie mam zdania”.

Oprócz odpowiedzi partie udzieliły również komentarzy do zadanych tez. Bezpartyjni Samorządowcy uzasadniali “Zorganizowanie wymaganej frekwencji jest bardzo trudne, a referendum jest prawem, nie obowiązkiem”.

Latarnik wyborczy zauważa w przypadku PiS, że na jego listach są osoby, takie jak Paweł Kukiz postulowały obniżenie progu wyborczego do 33%, jednak postulat ten nie znajduje odzwierciedlenia w oficjalnym programie wyborczym.

Koalicja Obywatelska sprzeciwiając się bezprogowemu referendum, wskazuje na możliwość jego nadużycia i możliwość odpowiedzi bojkotem na taką sytuację.

Referendum jest ważnym elementem demokracji, ale wobec możliwego nadużycia idei referendum przez władzę, możliwość bojkotu referendum jest też sposobem wyrażenia stosunku do pytań referendalnych, dlatego frekwencja ma znaczenie”.

Trzecia Droga wskazuje, że progu frekwencyjnego należy bronić ze względu na wagę instytucji referendum.

Referendum to najbardziej wartościowy mechanizm demokratyczny obok wyborów powszechnych. Tym bardziej jego wagę należy chronić przez warunek frekwencyjny. Wymóg 50%+1 głos dla ważności referendum jest właściwy

Nowa Lewica wskazuje na niepowodzenie instytucji referendalnej w Polsce oraz proponuje oparcie demokracji bezpośredniej na panelach obywatelskich.

Ostatnie referenda zorganizowane z inicjatywy prezydenta Komorowskiego oraz PiS pokazują, że nie jest to rozwiązanie zasługujące na poparcie. Model demokracji bezpośredniej wprowadzany w Polsce powinien być oparty o rozwiązania sprawdzone na Zachodzie, takie jak panele obywatelskie

Konfederacja swoją odpowiedź pozostawiła bez komentarza.

O tym czym jest Latarnik Wyborczy i jak działa możecie posłuchać w rozmowie jaką przeprowadziła Agata Kempa z Michałem Mazurem, która jest dostępna na naszym kanale YouToube.

[Aktualizacja]

Swoje odpowiedzi do Latarnika Wypowiedzi dosłały komitety Prawa i Sprawiedliwości oraz Polska Jest Jedna.

PiS pozostał przy stanowisku nie mam zdania. W swoim komentarzu wskazuje, że próg powinien być obniżony, ale jednak nie zlikwidowany, ponieważ pozwala zablokować działania skrajne.

W świetle polskiego prawa, polskiej konstytucji wynik referendum jest wiążący jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 50% uprawnionych do głosowania. Każda władza ten wynik powinna uszanować, gdyż jest to wyraz woli obywateli, najwyższa forma demokracji. Próg frekwencyjny pozwala zablokować działania skrajne, które w konsekwencji mogłyby się przełożyć na niepokoje społeczne. Próg ten finalnie powinien być niższy.”

PJJ zgadza się z twierdzeniem, że wynik każdego referendum ogólnopolskiego powinien być wiążący bez względu na frekwencję. Komitet nie dodał komentarzy do swojej odpowiedzi.

O autorze

Tomasz Synowiec

Politolog, doktorant w SDNS UJ. Współautor książki „Demokracja bezpośrednia. Wizja – postulaty – doświadczenia – badania”. Ekspert  Instytutu Demokracji Bezpośredniej. Członek Klubu Jagiellońskiego. Współpracownik czasopisma Wspólna Perspektywa. specjalista w zakresie systemów wyborczych na świecie. Autor strony
Wybory na Świecie opisującej odbywające się w danych czasie wybory w państwach całego świata.