18 lipca, 2023
O pomyśle na referendum lokalne ws. podziału gminy Kędzierzyn-Koźle i zasadach głosowań ws. zmiany podziału jednostek samorządu pisze Tomasz Synowiec.
Taki pomysł zdaje się mieć część mieszkańców miasta które dzisiaj znamy jako Kędzierzyn-Koźle. Historycznie były to jednak dwa oddzielne miasta, które wraz z rozwojem połączyły się w jedno.
Pomysł został zgłoszony przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego, projekt został opisany w następujący sposób: „Przeprowadzenie referendum lokalnego w celu dania szansy mieszkańcom decyzji, czy chcą pozostać częścią Kędzierzyna-Koźla czy wrócić do samodzielnego miasta Koźla jak przed 1975 rokiem. Kędzierzyn i Koźle pozostają fizycznie odrębnymi miastami, mimo połączenia administracyjnego. Część mieszkańców chciałaby powrotu do samodzielności, referendum dałoby możliwość decyzji w tej sprawie.
Projekt jest obecnie rozpatrywany, jednak zapewne nie zostanie dopuszczony do głosowania. Nie jest to projekt, który spełnia kryteria formalne budżetu obywatelskiego. Nie musi to jednak oznaczać końca inicjatywy mieszkańców.
Referendum lokalne w sprawie utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia granic gminy regulują ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawa o samorządzie lokalnym.
Zgodnie z art. 4c ustawy o referendum lokalnym oraz art. 11 ust. 1a z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie podziału gminy może wystąpić grupa 15 obywateli mających prawo głosowania w wyborach do władz tej gminy czyli jej pełnoletni mieszkańcy. Po zgłoszeniu takiej inicjatywy inicjatorzy mają 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów. Jest to 10% liczby osób uprawnionych do głosowania. Na pisemny wniosek inijcatora w ciągu 14 dni burmistrz przekazuje on liczbę obywateli uprawnionych do głosowania.
W przypadku zebrania odpowiedniej liczby podpisów po weryfikacji wniosku, Rada Miasta poprzez uchwałę określa termin przeprowadzenia referendum.
Przypominamy, że na Wasze zaproszenie jako Instytut Demokracji Bezpośredniej możemy przyjechać do waszej miejscowości z warsztatami i szkoleniami na których przekażemy jak możecie korzystać z form demokracji bezpośredniej, które gwarantuje wam prawo zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym. Chęć wzięcia udziału w takich warsztatach możecie nam zgłosić przez stronę lubbezpośrednio.pl oraz poprzez maila kontakt@lubbezposrednio.pl i nasze media społecznościowe.
Opracował: Tomasz Synowiec