Minister zapowiada: Będą prace i dyskusje nad obniżeniem progu i liczby podpisów w referendum.
Ważne zapowiedzi i deklaracje minister Agnieszki Buczyńskiej w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Referendum jest skutecznym narzędziem w sprawach takich jak aborcja. Ja uważam, to moje prywatne zdanie, że potrzebna jest zmiana w zakresie liczby potrzebnych podpisów. Powinno się ją obniżyć. Z jednej strony należy zastanowić się nad liczbą podpisów, które należy zebrać, z drugiej – zastanowić się nad poziomem obligatoryjności wprowadzenia decyzji w referendum – mówiła w środę 21 lutego Agnieszka Buczyńska, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego i przewodnicząca komitetu pożytku publicznego.
„Referendum jest jednym z silnych narzędzi, które posiada w swoich rękach społeczeństwo. (…) Zastanowienia się wymaga, czy próg implementacji decyzji z referendum powinien pozostać na tak wysokim poziomie, mówię o 50%. Ciężko powiedzieć, jaka liczba byłaby odpowiednia, to wymaga szerszej dyskusji i szerszego zastanowienia” – przekonywała Buczyńska.
„Potrzebne jest też zapobieżenie możliwości wykorzystania referendum do prowadzenia polityki takiej, z jaką mieliśmy do czynienia w kampanii parlamentarnej. Trzeba rozmawiać nad rozwiązaniami i szukać bezpieczników, które narzędzie tak dobre nie było używane jako narzędzie w kampanii wyborczej” – zwróciła uwagę minister.
„Będziemy o tym dyskutowali w grupach roboczy, które powołuję jako minister ds. społeczeństwa obywatelskiego” – zadeklarowała. Zapytana o dzień referendalny odpowiedziała: „Nie jestem przeciwnikiem tego rozwiązania”.
Całą rozmowę obejrzeć można na stronach Polskiej Agencji Prasowej.
Przypominamy, że w toku realizacji zadania Instytut Demokracji Bezpośredniej opracowano szereg materiałów edukacyjnych, eksperckich i popularyzacyjnych dot. potrzebnych zmian w przepisach o referendum ogólnokrajowym. Ich podsumowanie w postaci 14 konkretnych rekomendacji zmiany prawa dot. referendum w Polsce znaleźć można w II części książki „Demokracja bezpośrednia. Wizja – doświadczenia – postulaty – badania”. Pobrać można ją tutaj.
Opracował: PTr. Ilustracja: screen z rozmowy PAP.