Wyniki wyszukiwania:

15 września, 2023

Mieszkańcy Tarnobrzegu zdecydują w referendum, czy chcą spalarni śmieci.

W pierwszym lokalnym referendum w historii mieszkańcy Tarnobrzegu odpowiedzą na pytanie “Czy jesteś przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?”

W niedzielę 17 sierpnia w Tarnobrzegu odbędzie się referendum w sprawie spalarni śmieci. Pytanie referendalne, na które odpowiedzą mieszkańcy, brzmi “Czy jesteś przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?”. Będzie to pierwsze referendum lokalne w historii tego miasta.

Sposób zadania pytania jest w tym wypadku szczególnie ważny, ponieważ w ostatnich dniach kampanii w mediach społecznościowych pojawiły się grafiki, wprowadzające głosując w błąd, sugerując, że aby sprzeciwić budowie spalarni śmieci, należy głosować na “nie”. Grafika była przerobioną wersją ulotki przeciwników spalarni śmieci, w których zachęcali oni do głosowania na “tak”.

Referendum odbywa się na wniosek grupy mieszkańców, którzy zebrali w tej sprawie podpisy zgodnie z wymogami ustawy o referendum lokalnym. Ponadto przeciwnicy spalarni utworzyli stowarzyszenie „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim”.

Inwestorem chcącym wybudować zakład jest austriacki koncern FCC Environment CEE, natomiast spalarnia miałaby powstać na działce należącej do miasta. Głównym powodem sprzeciwu jest bliskość jeziora tarnobrzeskiego. Mieszkańcy obawiają się negatywnego wpływu inwestycji na jakość powietrza oraz warunki wypoczynku nad jeziorem.

Inwestor oraz władze miasta przekonują, że inwestycja będzie korzystna dla miasta i zapewni mu dodatkowe środki finansowe. 3 miliony złotych z tytułu czynszu dzierżawnego mają pozwolić obniżyć opłaty dla mieszkańców za gospodarowanie odpadami o 30%.

To kolejne z referendów dotyczących spalarni śmieci w tym roku. Takie referenda odbyły się w tym roku w Kraśniku oraz Bielsku-Białej. Oba referenda okazały się jednak nieważne ze względu na frekwencję.

Głosowanie będzie odbywać się w niedzielę od godziny 7:00 do godziny 21:00. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania mieszkańców.

O autorze

Tomasz Synowiec

Politolog, doktorant w SDNS UJ. Współautor książki „Demokracja bezpośrednia. Wizja – postulaty – doświadczenia – badania”. Ekspert  Instytutu Demokracji Bezpośredniej. Członek Klubu Jagiellońskiego. Współpracownik czasopisma Wspólna Perspektywa. specjalista w zakresie systemów wyborczych na świecie. Autor strony
Wybory na Świecie opisującej odbywające się w danych czasie wybory w państwach całego świata.