Prof. Flis o ordynacji wyborczej. Wykład i debata w Szczecinie [relacja video i foto]
12.12.2023, 16:00
Szczecin

12 grudnia w Szczecinie odbył się wykład i debata z udziałem prof. Jarosława Flisa. Zachęcamy do obejrzenia nagrań i relacji zdjęciowej!

12 grudnia w Szczecinie odbył się wykład prof. Jarosława Flisa oraz debata z udziałem prof. Flisa, prof. Macieja Drzonka oraz Tomasza Synowca. Zachęcamy do obejrzenia nagrań i relacji zdjęciowej!

Wykład:

Debata:

Galeria:

 

Informacja archiwalna:
Jak obowiązująca ordynacja wyborcza do Sejmu wpływa na jakość polskiej demokracji? W jaki sposób jej zmiana – ku urealnieniu biernego prawa wyborczego i większego zakotwiczenia wybieranych posłów w społecznościach lokalnych – mogłaby zwiększyć podmiotowość polskich obywateli? Jak wygląda projekt ordynacji mieszanej dostosowanej do polskich warunków i polskiego prawa?

Na te pytania odpowiemy na spotkaniu Instytutu Demokracji Bezpośredniej, które już we wtorek 12 grudnia odbędzie się w Szczecinie (Willa West-Ende, al. Wojska Polskiego 65 ).
Wykład wprowadzający wygłosi prof. Jarosław Flis, socjolog i ekspert ds. ordynacji wyborczej, twórca koncepcji ordynacji proporcjonalno-lokalnej. Po wykładzie zapraszamy na dyskusję z udziałem profesora Jarosława Flisa, prof. Macieja Drzonka oraz słuchaczy. Dyskusję poprowadzi Tomasz Synowiec.
Sylwetki gości:

🧑‍🏫Prof. Jarosław Flis – socjolog, nauczyciel akademicki, publicysta i komentator polityczny, doktor habilitowany nauk społecznych. Ukończył studia z zakresu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, w oparciu o rozprawę zatytułowaną Uspołecznienie strategii rozwoju regionalnego na przykładzie Małopolskiej listy szans uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o zarządzaniu. W 2016 na UJ na podstawie rozprawy pt. Złudzenia wyboru. Społeczne wyobrażenia i instytucjonalne ramy w wyborach do sejmu i senatu otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Doszedł do stanowiska profesora uczelni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ. Wszedł w skład powołanego na UJ zespołu Centrum Badań Ilościowych nad Polityką.

🧐 Prof. Maciej Drzonek – politolog, analityk, doradca ds. PR, publicysta, ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam również uzyskał doktorat (2004, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ) i habilitował się (2014, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ). Od 1996 r. pracuje w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, od 1 I 2016 r. jest profesorem uczelni. Zajmuje się problematyką władzy, wyborów, polityki lokalnej i publicznej, public relations. Zainicjował powstanie Zespołu Badawczego Władza, Polityka Lokalna, PR – Res Publica. Jest inicjatorem cyklu (od 2015 r.) ogólnopolskich konferencji naukowych „Polityka Lokalnie”; współorganizatorem corocznego Forum Współdecydowanie w Szczecinie (2015-18), a także debat w ramach Forum Gryf. Analizuje i komentuje bieżące wydarzenia polityczne dla różnych mediów regionalnych i ogólnopolskich, a od 2017 r. w Radiu Szczecin jest autorem cotygodniowego cyklu felietonów („Wykładnik prof. Drzonka”).

🎤 Tomasz Synowiec – politolog, specjalista w zakresie systemów wyborczych na świecie, ekspert i researcher Instytutu Demokracji Bezpośredniej w zakresie prawa ustrojowego oraz zastosowania narzędzi demokracji bezpośredniej na świecie. Od 2016 r. członek Klubu Jagiellońskiego. Współpracownik czasopisma „Wspólna Perspektywa”. Były redaktor portalu „300polityka”. Absolwent studiów politologicznych I i II stopnia oraz studiów administracyjnych I stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Działacz społeczny i aktywista. W latach 2015–2016 fact-checker portalu Demagog. Autor strony „Wybory na Świecie” opisującej odbywające się aktualnie w państwach całego świata oraz współautor podcastu „Rytm Polityki” analizującego bieżącą rywalizację polityczną w Polsce.
📅 wtorek, 12 grudnia, godz. 16.00
✅ Willa West-Ende, al. Wojska Polskiego 65
🔥 Wstęp wolny!

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z działalnością Instytutu Demokracji Bezpośredniej? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.