Koordynator IDB: Będziemy namawiać wszystkie partie do demokracji bezpośredniej.

„Będziemy próbowali przekonać polityków różnych ugrupowań do zagłosowania za prostszymi referendami lokalnymi” – przekonywał w Polskim Radiu RDC.

„Będziemy próbowali przekonać polityków różnych ugrupowań do zagłosowania za prostszymi referendami lokalnymi” – przekonywał w Polskim Radiu RDC.

W audycji „W samo południe”” Radia RDC koordynator Instytutu Demokracji Bezpośredniej Piotr Trudnowski 27 kwietnia wskazywał, że jest to projekt edukacyjny mający na celu wyposażenie obywateli w wiedzę dotyczących korzystania z mechanizmów partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej zagwarantowanych w konstytucji.

„Nie będzie praktyk lansowania Kukiza ani innych polityków, a jeżeli politycy będą się pojawiali to z różnych opcji. Zapraszamy polityków wszystkich opcji jeżeli mają w swoich programach, mają w swoich postulatach, jakiekolwiek postulaty związane z tym obszarem [demokracji bezpośredniej i partycypacji obywatelskiej]” – mówił Trudnowski.

Koordynator Instytutu nie chce mówić o „chińskim murze” pomiędzy celami Instytutu i celami politycznymi, czego przykładem jest ustawa o referendach lokalnych. Instytut Demokracji Bezpośredniej będzie namawiał polityków wszystkich partii do tego, żeby rozważyć, jak zagłosować, żeby te referenda były prostsze. Trudnowski wskazuje, że kierunek nowelizacji jest zbieżny z kierunkiem idących dużo dalej rekomendacji Komisji Weneckiej postulującej całkowite zniesienie progów referendalnych.

Trudnowski zapewnił, że w działaniach Instytutu nie zabraknie również kwestii paneli obywatelskich, które mogą być używane jednakowo jako sposób podejmowania wiążących decyzji, ale również do wypracowywania kształtu pytań podczas budzących kontrowersje referendów.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.