31 grudnia, 2023
Zrozumienie Kodeksu wyborczego: jego kluczowe aspekty, rola w systemie prawnym i wpływ na proces wyborczy.
Prawo wyborcze to ogół norm regulujących zasady wyborów oraz sposób ich przeprowadzenia.
Kodeks wyborczy to ustawa regulująca najważniejsze kwestie dla polskiego prawa wyborczego.
Ostatnia zmiana Kodeksu Wyborczego miała miejsce w marcu 2023. Najważniejszą zmianą była możliwość dodatkowych komisji wyborczych.
Aktualną wersję kodeksu wyborczego znajdziesz tutaj jako tekst ujednolicony. W razie zmiany prawa tekst zostanie zaktualizowany.
Kodeks Wyborczy reguluje najważniejsze zasady wyborów w Polsce/
Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu są powszechne (każdy kto ukończył 18 lat może głosować) , równe (każdemu przysługuje 1 głos o takim samym znaczeniu) , bezpośrednie (każdy oddaje głos bezpośrednio bez pośredników na kandydata), tajne (nikogo nie można zmusić do ujawnienia, jak zagłosował) i proporcjonalne (podział miejsc w Sejmie ma odzwierciedlać poparcie wyrażone w wyborach) . Wybory do Senatu są powszechne, bezpośrednie i tajne. Wybory prezydenckie są powszechne, równe, bezpośrednie i tajne.
W wyborach do Sejmu partie polityczne i komitety wyborcze obowiązuje 5% próg wyborczy. Koalicyjne komitety wyborcze obowiązuje 8% próg wyborczy, z progu wyborczego zwolnione są komitety mniejszości narodowych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego wszystkie komitety wyborcze obowiązuje 5% próg wyborczy.
Liczba komitetów wyborczych nie jest stała. Zależy to od tego ile partii, koalicji i komitetów obywatelskich zarejestruje chęć startu. W 2023 zarejestrowano 94 komitety wyborcze. Kandydatów do w wyborach do Sejmu wystawiło 13 komitetów wyborczych, a w wyborach do Senatu 49 komitetów wyborczych