Wyniki wyszukiwania:

2 maja, 2023

Koalicja Obywatelska chce referendum ws. spalarni śmieci. A co z głosowaniem w Sejmie?

W Tarnobrzegu Platforma Obywatelska chce demokracji bezpośredniej ws. spalarni śmieci. Czy popierający pomysł politycy ułatwią referenda lokalne?

Podczas konferencji prasowej związanej z pobytem w Tarnobrzegu Donalda Tuska i grupy parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, szef tarnobrzeskich struktur PO Norbert Mastalerz ogłosił zorganizowanie w mieście referendum w sprawie lokalizacji spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim – poinformował 24 kwietnia lokalny portal Tyna.info.pl.

Zdecydowaliśmy się na taki krok, bowiem dotychczasowe starania podejmowane w tej sprawie przez różne środowiska w żaden sposób nie wpłynęły na zachowanie władz Tarnobrzega. Nadal trwają zakulisowe negocjacje z firmą FCC, która planuje tu sprowadzać odpady z połowy Europy, nadal jest to ukrywane przed radnymi, nie mówiąc już o mieszkańcach mówił na spotkaniu z dziennikarzami Norbert Mastalerz, szef tarnobrzeskich struktur PO i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu.

W konferencji prasowej wzięli udział politycy Koalicji Obywatelskiej, w tym między innymi znana posłanka reprezentująca w KO Partię Zielonych Klaudia Jachira, poseł PO Marek Hok i senator KO Janusz Gromek.

Wszyscy ci parlamentarzyści – jak prawie cały Klub Koalicji Obywatelskiej w Sejmie i Senacie, większość opozycji i Solidarna Polska – głosowali przeciwko przyjęciu ustawy ułatwiającej przeprowadzanie referendów lokalnych. Przypomnijmy, dzisiejsze przepisy utrudniają organizację referendów w sprawach takich jak spalarnia śmieci. Niedawno do sukcesu referendum właśnie m.in. w sprawie spalarni śmieci w Bielsku-Białej zabrakło zaledwie 1,5% frekwencji. Procedowana ustawa ma zmniejszyć limit wymaganej frekwencji o połowę.

Po weekendzie majowym Instytut Demokracji Bezpośredniej zwróci się do przedstawicieli wszystkich ugrupowań posiadających reprezentację w parlamencie z apelem o poparcie dla ustawy o referendum lokalnym oraz zaproszeniem do spotkań, na których przedstawimy argumenty na rzecz zmiany prawa i demokracji bezpośredniej. Takie zaproszenie zostanie skierowane również do Klubu Koalicji Obywatelskiej oraz Partii Zielonych. Liczymy, że poparcie dla lokalnego referendum w Tarnobrzegu zmieni ich podejście do regulacji, która najpewniej w maju będzie rozpatrywana w Sejmie.

O postępach w inicjatywę referendalnej w Tarnobrzegu – będziemy informować.

Opracował: PTr

O autorze

Tomasz Synowiec

Politolog, doktorant w SDNS UJ. Współautor książki „Demokracja bezpośrednia. Wizja – postulaty – doświadczenia – badania”. Ekspert  Instytutu Demokracji Bezpośredniej. Członek Klubu Jagiellońskiego. Współpracownik czasopisma Wspólna Perspektywa. specjalista w zakresie systemów wyborczych na świecie. Autor strony
Wybory na Świecie opisującej odbywające się w danych czasie wybory w państwach całego świata.