Inny sposób na demokrację – demokracja pryncypialna

Nie każda demokracja wygląda tak samo. Jak wygląda propozycja demokracji pryncypialnej Daniela Jabłońskiego? Tego dowiecie się z rozmowy!

CZYM JEST DEMOKRACJA PRYNCYPIALNA?

„Odmian demokracji na świecie jest wiele i słowo >demokracja< często jest nadużywane. Demokratycznymi są nazywane państwa, gdzie demokracja kończy się na wyborczym głosowaniu, w którym obywatele mogą sobie wybrać spośród kandydatów (wpisanych przez prezesa partii na listę wyborczą), kto będzie sprawował nad nimi władzę w imieniu partii – moim zdaniem nie powinno się nazywać tego demokracją, a raczej Elekcyjnym Feudalizmem Partyjnym. Demokracja Pryncypialna zawiera dość rewolucyjne rozwiązania i mechanizmy, które w imię prawdziwie egzekwowanej demokracji dadzą obywatelom narzędzia dzięki, którym będą oni mieli wpływ na kształt tworzonych praw, oraz pozwolą im na kontrolowanie i dyscyplinowanie polityków podczas trwania ich kadencji”.

 

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.