14 czerwca, 2023
Jak łatwo analizować jednocześnie wszystkie stenogramy sejmowe od 1919? Czy dostęp do danych parlamentarnych jest prosty? Czym jest Korpus Dyskursu Parlamentarnego? O to pytała Agata Kempa, a odpowiadał prof. Maciej Ogrodniczuk.
Maciej Ogrodniczuk jest kierownikiem Zespołu Inżynierii Lingwistycznej w Instytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Ukończył studia magisterskie z informatyki oraz studia doktoranckie z językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczył w wielu projektach z zakresu lingwistyki komputerowej i inżynierii lingwistycznej, których efektem było opracowanie kilku korpusów tekstowych (m.in. Korpusu Dyskursu Parlamentarnego, Korpusu Zależności Referencyjnych, Polskiego Korpusu Streszczeń) oraz narzędzi do komputerowego przetwarzania języka polskiego (m.in. Korpusomatu – narzędzia do tworzenia korpusów czy Jasnopisu – aplikacji do mierzenia zrozumiałości tekstu). Obecnie zajmuje się referencyjnym i meta tekstowym opisem języka polskiego oraz tworzeniem korpusu ParlaMint – wielojęzycznego porównywalnego korpusu zasobów parlamentarnych.
Korpus Dyskursu Parlamentarnego dostępny na https://kdp.nlp.ipipan.waw.pl/query_corpus/ jest zbiorem anotowanych lingwistycznie tekstów z posiedzeń plenarnych Sejmu i Senatu RP, interpelacji i zapytań poselskich oraz posiedzeń komisji od roku 1919 do chwili obecnej (są stale uzupełniane materiałami z kolejnych posiedzeń). Teksty opisane metadanymi oraz przetworzone automatycznie narzędziami lingwistycznymi (do segmentacji, analizy morfoskładniowej, rozpoznawania grup składniowych i nazw własnych) są dostępne do przeszukiwania oraz pobrania.
LubBezpośrednio.pl to obywatelska kampania edukacji społecznej Instytutu Demokracji Bezpośredniej. Działamy na rzecz wyegzekwowania art. 4 Konstytucji RP. Chcemy wzmocnić zwierzchnią władzę Narodu i popularyzować bezpośrednie formy jej sprawowania. Promujemy referenda i istniejące w polskim prawie instrumenty zaangażowania obywateli. Propagujemy jawność i rozliczalność władzy na każdym szczeblu. Więcej informacji: https://lubbezposrednio.pl/
Zadanie Instytut Demokracji Bezpośredniej jest dofinansowane z budżetu państwa w ramach realizacji zadania publicznego. Wartość dofinansowania 4284900 zł, co stanowi 100,00% wartości zadania publicznego.