Wyniki wyszukiwania:

31 grudnia, 2023

Jarosław Flis i Maciej Drzonek: Prawo wyborcze jak w szwajcarskim zegarku? O ordynacji w Szczecinie

Opis

O ordynacji wyborczej, postulatach zmian, skutkach obowiązującego systemu politycznego i potrzebach zmian na dyskusji Instytutu Demokracji Bezpośredniej w Szczecinie dyskutowali:

Prof. Jarosław Flis – socjolog, nauczyciel akademicki, publicysta i komentator polityczny, doktor habilitowany nauk społecznych. Ukończył studia z zakresu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, w oparciu o rozprawę zatytułowaną Uspołecznienie strategii rozwoju regionalnego na przykładzie Małopolskiej listy szans uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o zarządzaniu. W 2016 na UJ na podstawie rozprawy pt. Złudzenia wyboru. Społeczne wyobrażenia i instytucjonalne ramy w wyborach do sejmu i senatu otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Doszedł do stanowiska profesora uczelni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ. Wszedł w skład powołanego na UJ zespołu Centrum Badań Ilościowych nad Polityką.

Prof. Maciej Drzonek – politolog, analityk, doradca ds. PR, publicysta, ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam również uzyskał doktorat (2004, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ) i habilitował się (2014, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ). Od 1996 r. pracuje w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, od 1 I 2016 r. jest profesorem uczelni. Zajmuje się problematyką władzy, wyborów, polityki lokalnej i publicznej, public relations. Zainicjował powstanie Zespołu Badawczego Władza, Polityka Lokalna, PR – Res Publica. Jest inicjatorem cyklu (od 2015 r.) ogólnopolskich konferencji naukowych „Polityka Lokalnie”; współorganizatorem corocznego Forum Współdecydowanie w Szczecinie (2015-18), a także debat w ramach Forum Gryf. Analizuje i komentuje bieżące wydarzenia polityczne dla różnych mediów regionalnych i ogólnopolskich, a od 2017 r. w Radiu Szczecin jest autorem cotygodniowego cyklu felietonów („Wykładnik prof. Drzonka”).

Tomasz Synowiec – politolog, specjalista w zakresie systemów wyborczych na świecie, ekspert i researcher Instytutu Demokracji Bezpośredniej w zakresie prawa ustrojowego oraz zastosowania narzędzi demokracji bezpośredniej na świecie. Od 2016 r. członek Klubu Jagiellońskiego. Współpracownik czasopisma „Wspólna Perspektywa”. Były redaktor portalu „300polityka”. Absolwent studiów politologicznych I i II stopnia oraz studiów administracyjnych I stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Działacz społeczny i aktywista. W latach 2015–2016 fact-checker portalu Demagog. Autor strony „Wybory na Świecie” opisującej odbywające się aktualnie w państwach całego świata oraz współautor podcastu „Rytm Polityki” analizującego bieżącą rywalizację polityczną w Polsce.

🔝 JESTEŚMY TEŻ TUTAJ 🔝
WWW ➡ https://lubbezposrednio.pl/,
Facebook ➡ https://www.facebook.com/LubBezposrednioPL/,
Instagram ➡ https://www.instagram.com/LubBezposrednioPL/,
Twitter ➡ https://twitter.com/LubBezposrednio,
TikTok ➡ https://www.tiktok.com/@lubbezposrednio.pl.

🎬 PLAYLISTY🎬
Rozmowy LubBezpośrednio.pl ➡ https://www.youtube.com/watch?v=WIraYqSELZw&list=PLRh7fNdtydi6wRWIBPQml9yOsEud6-5Q8&ab_channel=LubBezpo%C5%9BrednioPL
Animacje edukacyjne ➡ https://www.youtube.com/watch?v=eFRUCo5O2Xo&list=PLRh7fNdtydi5jNAPmuDOIq1UafR5JUKJk&ab_channel=LubBezpo%C5%9BrednioPL
Wykłady, debaty i warsztaty ➡ https://www.youtube.com/watch?v=76htevMmDTk&list=PLRh7fNdtydi4m-LiNDX06BZRy0vsCzH1y&ab_channel=LubBezpo%C5%9BrednioPL

#demokracja #wykład #ordynacja
_

LubBezpośrednio.pl to obywatelska kampania edukacji społecznej Instytutu Demokracji Bezpośredniej. Działamy na rzecz wyegzekwowania art. 4 Konstytucji RP. Chcemy wzmocnić zwierzchnią władzę Narodu i popularyzować bezpośrednie formy jej sprawowania. Promujemy referenda i istniejące w polskim prawie instrumenty zaangażowania obywateli. Propagujemy jawność i rozliczalność władzy na każdym szczeblu.

Zadanie Publiczne – Instytut Demokracji Bezpośredniej jest współfinansowane z budżetu państwa ze środków otrzymanych od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach realizacji zadania publicznego. Wartość dofinansowania 4 284 900 zł, co stanowi 100% wartości zadania publicznego. Wszystkie prezentowane na na kanale utwory, jeżeli nie zastrzeżono inaczej, powstały w ramach zadania publicznego zleconego przez Prezesa Rady Ministrów i są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Zezwala się na ich dowolne wykorzystanie pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji.

O autorze

Marcin Bączkowski

Brak opisu.