12 maja, 2023
W marcu w Berlinie odbyło się referendum ws. przyspieszenia neutralności klimatycznej miasta do 2030. Ponad 2,4 miliona berlińczyków mogło zdecydować o przyśpieszeniu neutralności swojego miasta do 2030. Granica „neutralności klimatycznej” Berlina pozostaje przy roku 2045, ale urzędująca burmistrz z SPD Franziska Giffey powiedziała, że „chce pracować nad tym, aby Berlin stał się miastem neutralnym klimatycznie tak szybko, jak to możliwe przed 2045 rokiem”.
Jakie znaczenie miało to referendum? Jak wygląda demokracja bezpośrednia w Niemczech? Na jakich zasadach odbywają się głosowania w landach, miastach i całej republice federalnej? Jakich elementów kultury politycznej moglibyśmy się uczyć od sąsiadów zza zachodniej granicy?
Na te pytania odpowiada Adam Traczyk, dyrektor polskiego biura międzynarodowej organizacji More in Common i ekspert ds. polityki niemieckiej. Pyta Agata Kempa.
LubBezpośrednio.pl to obywatelska kampania edukacji społecznej Instytutu Demokracji Bezpośredniej. Działamy na rzecz wyegzekwowania art. 4 Konstytucji RP. Chcemy wzmocnić zwierzchnią władzę Narodu i popularyzować bezpośrednie formy jej sprawowania. Promujemy referenda i istniejące w polskim prawie instrumenty zaangażowania obywateli. Propagujemy jawność i rozliczalność władzy na każdym szczeblu. Więcej informacji: https://lubbezposrednio.pl/
Zadanie Instytut Demokracji Bezpośredniej jest dofinansowane z budżetu państwa w ramach realizacji zadania publicznego. Wartość dofinansowania 4284900 zł, co stanowi 100,00% wartości zadania publicznego.