Dzień referendalny, weto ludowe, ordynacja wg OBWE. Trzy nowe animacje!

Na kanale YouTube Instytutu Demokracji Bezpośredniej opublikowaliśmy trzy nowe animacje edukacyjne. Zachęcamy do ich obejrzenia!

Dzień referendalny. Więcej władzy dla obywateli, niższe koszty dla podatnika.

Dlaczego w Polsce większość referendów kończy się porażką i zmarnowanie publicznych pieniędzy? Jak to zmienić? Ile kosztowało referendum prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2015 roku? Czym jest dzień referendalny? Kiedy mógłby się odbywać? Na te pytania odpowiadamy w nowej animacji!

Weto ludowe. Polacy chcą blokować złe prawo w referendum!

W Sejmie i rządzie często pojawiają się nieprzemyślane lub szkodliwe projekty ustaw, które budzą wściekłość obywateli. Ci wychodzą na ulicę, ale niespecjalnie mogą je zablokować. Jak to zmienić? Proponujemy weto ludowe znane też jako referendum abrogacyjne. Zobacz animację i dowiedz się więcej!

Niepotrzebne progi, zła ordynacja. To Komisja Wenecka i OBWE mówią o polskiej demokracji!

Głośno ostatnio o tym, że na jesienne wybory do Polski powinna przyjechać pełna misja obserwacyjne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Mało kto pamięta jednak, co OBWE napisała w raporcie po jednych z wcześniejszych wyborów: że Polska nie wypełnia zobowiązań w zakresie biernego prawa wyborczego. Regularnie słyszymy też o rekomendacjach Komisji Weneckiej, ale jakoś nie o tych, które mówią, że progi wyborcze w referendach są szkodliwe dla demokracji…

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.