Demokracja w organizacji, samorządzie i Waszym budżecie. Zapraszamy do Torunia!
15.11.2023, 16:00
Toruń

15 listopada wraz z lokalnym partnerem, Fundacją Kosmos, zapraszamy na dzień warsztatowy dot. oddolnej demokracji w Toruniu.

W środę 15 listopada odbędzie się dzień szkoleniowy Instytutu Demokracji Bezpośredniej dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego! Trzy darmowe warsztaty skierowane do aktywistów obywatelskich, społeczników, działaczy organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich i grup nieformalnych rozpoczną się o godzinie 16.00 i potrwają do godz. 20.15. Wstęp jest darmowy, a lokalnym partnerem wydarzenia jest Fundacja Kosmos. Wydarzenia odbędą się w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ul. Wysokiej 16.

Tematyka szkoleń:

Jak podejmować decyzje w Waszej organizacji? O demokracji wewnątrz organizacji – W działalności stowarzyszeń, lokalnych grup aktywistów czy kołach gospodyń wiejskich ważne jest, by sposób podejmowania decyzji i rozstrzygania konfliktów zachęcał wszystkich członków i sympatyków do zaangażowania i najlepiej realizował społeczne potrzeby. Dlaczego warto robić to w sposób demokratyczny? Jak wykorzystać do tego nowoczesne technologie? To temat pierwszego z naszych spotkań.

Jak zdobyć środki na Wasze działania? O demokratycznym budżecie na działania społeczne – Finansowanie organizacji pozarządowych i lokalnych inicjatyw to nie tylko wsparcie państwowe i samorządowe, ale również pozyskiwanie drobnych wpłat od mieszkańców. Jak zorganizować zrzutkę w internecie, zbiórkę publiczną lub loterię? W jakich miejscach szukać informacji na temat dofinansowań dostępnych dla organizacji takich jak Wasza? Dlaczego warto stawiać na najbardziej demokratyczne, a więc zróżnicowane źródła finansowania? Tym zajmiemy się na drugim z warsztatów.

Jak przeprowadzić konkretną zmianę w Waszym samorządzie? O demokracji bezpośredniej lokalnie – Jako aktywni obywatele macie możliwość skutecznie wpływać na decyzje wójta, burmistrza, rady gminy lub powiatu. W wielu przypadkach do załatwienia sprawy wystarczy zebranie choćby 100 podpisów! W jakich sprawach możecie skutecznie wpływać na lokalne władze? Czym jest inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców? To temat trzeciego ze szkoleń.

📅 środa, 15 listopada, godz. 16.00-20.15
✅ Towarzystwo Naukowe w Toruniu, ul. Wysoka 16, Toruń.
🔥 Wstęp wolny!
Dołącz do wydarzenia na FB!

Serdecznie zapraszamy!


NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.