Demokracja w czasach polaryzacji. Debata i warsztat w Zielonej Górze
11.12.2023, 16:00
Zielona Góra

Już w poniedziałek 11 grudnia spotkanie Instytutu Demokracji Bezpośredniej w Zielonej Górze. Zapraszamy na warsztat i debatę w znakomitym składzie!

Jak polaryzacja wpływa na jakość demokracji? Czy „symetryzm” to jedyna ostoja normalności w coraz bardziej podzielonej Polsce? W jaki sposób budować obywatelską sprawczość i korzystać z narzędzi demokracji bezpośredniej, kiedy w mediach otaczają nas brutalne wojny plemiennych idei i narracji? Czy referenda są drogą do odnajdywania konsensu przez obywateli ponad głowami polityków? W jaki sposób aktywni i świadomi uczestnicy debaty publicznej mogą próbować uczynić ją lepszą? To zagadnienia, którym przyjrzymy się w czasie spotkania Instytutu Demokracji Bezpośredniej w Zielonej Górze!

Spotkanie odbędzie się już w poniedziałek 11 grudnia w Zielonej Górze w Hotelu Ruben przy ul. Konstytucji 3 maja 1a. Zaczynamy o godz. 16.00!

Wprowadzeniem do spotkania będzie warsztat „Demokracja bezpośrednia – remedium na polaryzację?”, który poprowadzi Tomasz Synowiec z Instytutu Demokracji Bezpośredniej.

Następnie przejdziemy do debaty pt. „Jak odbudować normalną politykę i wzmocnić głos obywateli?”, w której udział wezmą:

Anna Czepiel – filozofka polityki i publicystka. Autorka książki „Ontologia symetryzmu. Umiarkowanie polityczne jako nowy romantyzm” (2021). Interesuje się zagadnieniami takimi jak napięcie między jednostką a wspólnotą, polaryzacja polityczna oraz szanse i zagrożenia dla demokracji bezpośredniej i indywidualizmu.

dr Michał Zieliński
– prawnik konstytucjonalista, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytety Zielonogórskiego, autor prac poświęconych m.in. problematyce konsultacji społecznych, dialogu obywatelskiego, petycji czy kryzysu demokracji przedstawicielskiej.

Robert Bagiński
– przedsiębiorca, bloger, publicysta i działacz społeczny, felietonista „Gazety Lubuskiej”.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny!

W skrócie:
📅 poniedziałek, 11 grudnia, godz. 16.00
✅ Zielona Góra, Ruben Hotel, ul. Konstytucji 3 maja 1a
🔥 Wstęp wolny!

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z działalnością Instytutu Demokracji Bezpośredniej? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.