Demokracja bezpośrednia po polsku! – wykład prof. Matyi i debata w Opolu
28.10.2023, 16:00
Opole

W sobotę 28 października zapraszamy na podwójne wydarzenie do Opola! W czasie spotkania Instytutu Demokracji Bezpośredniej odbędzie się wykład oraz debata.

W sobotę 28 października Instytut Demokracji Bezpośredniej zaprasza na spotkanie dotyczące demokracji bezpośredniej, które odbędzie się w Opolu! Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00. Wykład i debata odbędą się w Hotelu Opole Centrum przy ul. Waryńskiego 17.

Wydarzenie składa się z dwóch części:
godz.16.00-17.00 – wykład Instrument referendum na szczeblu państwowym – prof. Mirosław Matyja
godz. 17.00-18.30 – debata Polityka bliżej obywateli. Czy to możliwe? Jak to zrobić? – prof. Mirosław Matyja, dr Katarzyna Daniel.

Sylwetki gości:

Mirosław Matyja – politolog, ekonomista i historyk. Jest badaczem systemów demokratycznych na świecie i zwolennikiem bezpośredniodemokratycznego modelu funkcjonowania ponowoczesnych państw. Obronił doktorat Demokracja bezpośrednia i jej dysfunkcjonalność w systemie politycznym Szwajcarii na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zatrudniony jako profesor akademicki na uniwersytetach w następujących krajach: Włochy, USA, Indie, Indonezja, Ukraina. Jest założycielem i dyrektorem Miroslaw Matyja Academia for Democracy w Indonezji oraz koordynatorem merytorycznym LubBezpośrednio.pl – Instytutu Demokracji Bezpośredniej w Polsce. Autor ponad 20 publikacji książkowych i ponad 400 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów, bliźniaków. Mieszka i pracuje w Szwajcarii.

Katarzyna Daniel – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego na kierunkach administracja oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Zainteresowania badawcze – szeroko pojęta demokracja bezpośrednia w Polsce i Europie (m.in. obywatelska inicjatywa ustawodawcza, weto ludowe, plebiscyt, referendum, zgromadzenie ludowe), prawo, administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, polityka. Autorka licznych publikacji naukowych dotyczących mechanizmów demokracji bezpośredniej i partycypacji obywatelskiej.

Podsumowanie:
✅ Gdzie? Opole, Hotel Opole Centrum, ul. Waryńskiego 17
🔥 Kto? prof. Mirosław Matyja, dr Katarzyna Daniel
📅 Kiedy? sobota 28 października, godz. 16.00-18.30
Wstęp wolny!

 

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.