Cyfrowa demokracja i wyzwania wielokulturowości – nowe rozmowy!

Agata Kempa rozmawia z  Joanną Kudybą-Antonik ze Stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków i Bartoszem Paszczą z podcastu Paszczą o technologiach.

Dwie nowe rozmowy na kanale LubBezpośrednio.pl na YouTube!

1. Czy państwo i demokracja mogą być dostępne on-line?

W ciągu ostatnich lat pod kątem cyfrowym wiele się zmieniło. Mamy dostęp do coraz większej liczby usług online. Z czego możemy korzystać nie tylko jako konsumenci, ale jako obywatele? Jakie elementy państwa są dla nas dostępne cyfrowo? Co z regulacjami? Agata Kempa rozmawia z Bartoszem Paszczą.

Bartosz Paszcza na co dzień pracuje z danymi i algorytmami. Prowadzi podcast „Paszczą o technologiach”. Badał Internet w Instytucie Studiów nad Siecią na Uniwersytecie w Southampton. Współzałożyciel Fundacji Polonium, organizacji łączącej polskich naukowców za granicą.

2. Włączanie osób z mniejszości jest kluczowe w wielokulturowym społeczeństwie.
Polska w swojej tradycji jest różnorodna i wielokulturowa. To już nie tylko dziedzictwo, ale rzeczywistość. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. 3,61% mieszkańców Polski deklaruje narodowość inną niż polska. Już na tym poziomie widać, że jesteśmy społeczeństwem wielonarodowym, a dane nie uwzględniają przecież wielu imigrantów czy też uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali w Polsce po wybuchu wojny. Jak kreuje się społeczeństwo Polskie? Kto oprócz Polaków zamieszkuje Rzeczpospolitą? Czy ta wielokulturowość jest zauważalna? Jak edukować o wielokulturowości i różnorodności społecznej? Jak realizować sprawną politykę wielokulturową i integracyjną? To tylko kilka pytań, które Agata Kempa zadała Joannie Kudybie-Antonik.

Joanna Kudyba-Antonik – prezeska Stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków, absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Entuzjastka edukacji nieformalnej i różnorodności społecznej. Laureatka tytułu Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości za 2020 rok. Od dwóch lat prowadzi autorską audycję „Wielokulturowe opowieści” w radiu JAZZKULTURA.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z działalnością Instytutu Demokracji Bezpośredniej? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.