31 grudnia, 2023
Poznaj definicję i znaczenie demokracji pośredniej, systemu politycznego, w którym obywatele wybierają przedstawicieli do podejmowania decyzji.
Demokracja to forma rządzenia państwem, w której rządzą obywatele bezpośrednio lub poprzez pochodzących z wyborów przedstawicieli.
Demokracja przedstawicielska polega na wyborze przedstawicieli np. Sejmu, Senatu lub Prezydenta, którzy posiadają określone konstytucyjnie kompetencje do podejmowania decyzji w naszym imieniu. Demokracja Bezpośrednia to decyzje podejmowane przez samych obywateli np. w formie referendów.
Za początek demokracji uznaje się demokrację ateńską. Najważniejsze decyzje były podejmowane przez Zgromadzenie Ludowe składające się z dorosłych obywateli Aten. Do obrad nie byli dopuszczani niewolnicy, obcokrajowcy i kobiety. Większość urzędów pochodziła z losowania.
Mocne strony demokracji pośredniej polegają na posiadaniu profesjonalnej klasy politycznej, która zajmuje się uprawianiem polityki i zarządzaniem państwem. Jej słabe strony to możliwość oderwania się polityków od woli obywateli oraz zbytnim skupieniu się na walce o wynik wyborów zamiast zarządzania państwem.
Demokracja pośrednia polega na wybieraniu przedstawicieli, którzy w naszym imieniu jak państwa podejmują decyzji.
Przykładem demokracji pośredniej jest wybór Sejmu i Senatu tworzącego prawo oraz kreowanie przez niego rządu, oraz wybór prezydenta
Demokracja bezpośrednia polega na podejmowaniu decyzji samodzielnie bez konieczności akceptacji decyzji przez przedstawicieli.