Co to jest Demokracja Pośrednia? Definicja i znaczenie.

Poznaj definicję i znaczenie demokracji pośredniej, systemu politycznego, w którym obywatele wybierają przedstawicieli do podejmowania decyzji.

  • Co to takiego Demokracja?

Demokracja to forma rządzenia państwem, w której rządzą obywatele bezpośrednio lub poprzez pochodzących z wyborów przedstawicieli.

  • Demokracja bezpośrednia a demokracja przedstawicielska.

Demokracja przedstawicielska polega na wyborze przedstawicieli np. Sejmu, Senatu lub Prezydenta, którzy posiadają określone konstytucyjnie kompetencje do podejmowania decyzji w naszym imieniu. Demokracja Bezpośrednia to decyzje podejmowane przez samych obywateli np. w formie referendów.

  • Początek demokracji. Demokracja Ateńska

Za początek demokracji uznaje się demokrację ateńską. Najważniejsze decyzje były podejmowane przez Zgromadzenie Ludowe składające się z dorosłych obywateli Aten. Do obrad nie byli dopuszczani niewolnicy, obcokrajowcy i kobiety. Większość urzędów pochodziła z losowania.

  • Mocne i słabe strony demokracji pośredniej

Mocne strony demokracji pośredniej polegają na posiadaniu profesjonalnej klasy politycznej, która zajmuje się uprawianiem polityki i zarządzaniem państwem. Jej słabe strony to możliwość oderwania się polityków od woli obywateli oraz zbytnim skupieniu się na walce o wynik wyborów zamiast zarządzania państwem.

FAQ

  • Na czym polega demokracji pośredniej?

Demokracja pośrednia polega na wybieraniu przedstawicieli, którzy w naszym imieniu jak państwa podejmują decyzji.

  • Co jest przykładem demokracji pośredniej?

Przykładem demokracji pośredniej jest wybór Sejmu i Senatu tworzącego prawo oraz kreowanie przez niego rządu, oraz wybór prezydenta

  • Na czym polega demokracja bezpośrednia?

Demokracja bezpośrednia polega na podejmowaniu decyzji samodzielnie bez konieczności akceptacji decyzji przez przedstawicieli.

NEWSLETTER

Chcesz otrzymać dostęp do platformy do głosowań, której premiera w najbliższych dniach? Zostańmy w kontakcie! Koniecznie zapisz się na newsletter! Śledź nas też na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i TikToku.